Echipa Africii de Sud câștigă BMW GS Trophy în Asia de Sud-Est

Echipa de trei rideri din Africa de Sud a câștigat competiția internațională GS Trophy, organizată de BMW Motorrad în Asia de Sud-Est. Podiumul a fost completat de echipele Marii Britanii și Germaniei, la egalitate de puncte.

1

După șapte zile de competiție, 18 probe speciale și aproape 1.500 km de trasee off-road, echipa Africii de Sud a reușit să câștige prestigioasa competiție GS Trophy, organizată de BMW Motorrad la fiecare doi ani pe motociclete BMW R 1200 GS, cu echipe alese în urma unor preselecții ținute în întreaga lume.

Formatul competiției GS Trophy este deja consacrat: echipe de câte trei rideri din întreaga lume concurează de-a lungul a șapte zile, fiindu-le testate atât abilitățile de pilotaj, cât și eficiența colaborării în echipă, abilitățile de navigație, cunoștințele de mecanică și abilitățile de supraviețuitor în natură. Probele sunt foarte variate, de la trasee tehnice de enduro care se parcurg contratimp (se ia în considerare timpul cumulat al membrilor echipei), probe de montare/demontare/reparație a unor componente ale motocicletei, teste de frânare/trecere peste obstacole în off-road, teste complexe de navigație, plus probe fizice și de colaborare în echipă – împingerea motocicletelor cu motorul oprit pe un anumit traseu, tractarea motocicletelor etc.

CcZAu3FUMAACEtV

În 2016, BMW Motorrad a organizat GS Trophy în Asia de Sud-Est, competiția desfășurându-se între 28 februarie și 5 martie. Lupta la vârf a fost foarte strânsă, cu echipele Africii de Sud, Argentinei, Marii Britanii, Germaniei și Europei Centrale și de Est disputându-și primele poziții. Ediția din 2016 nu a fost lipsită de controverse. În penultima zi, după proba de tractare a motocicletelor, echipa Africii de Sud, care s-a rătăcit oarecum pe traseu și a pierdut mult timp, a depus o contestație, reclamând faptul că traseul nu era bine semnalizat și explicat. Organizatorii cursei le-au dat dreptate și au anulat proba, toate echipele pierzând punctajul acumulat în respectiva probă. Echipele Marii Britaniei și Germaniei, care se descurcaseră cel mai bine pe proba respectivă și se apropiaseră periculos de mult de liderii clasamentului, Africa de Sud, au protestat împotriva acestei decizii, dar fără rezultat. Astfel, echipa Africii de Sud a câștigat GS Trophy 2016, urmată de Marea Britanie și Germania, la egalitate de puncte, cu locul patru revenind echipei Europei Centrale și de Est (doi rideri din Polonia și unul din Cehia).